Bibliotekarz Pasowanie na czytelnika Spotkania autorskie Wystawy Współpraca z SENIORAMI Tradycje i obyczaje Narodowe czytanie Akcje i uroczystości Programy i projekty Konkursy

Biblioteka

 

ROK SZKOLNY 2023/2024

                     

                                       Poniedziałek        8.45 - 14.20

                                       Wtorek                  8.00 - 13.35

                                       Środa                    8.45  - 14.25

                                       Czwartek               8.45 - 13.35

                                       Piątek                    8. 00 - 13.35

                               

                         

                         Spotkanie z autorem powieści Księga Antarasa 

  24 kwietnia odbyło sie spotkanie uczniów klas siódmych a,b i ósmej z autorem fantastycznej  powieści dla mlodzieży Księga Antarasa, panem Grzegorzem Pieszakiem. Spotanie współorganizowała biblioteka szkolna z biblioteką publiczną  w ramach obchodów Dnia Książki i Praw Autorskich ( 23 kwietnia). Pan Grzegorz Pieszak jest mieszkańcem gminy Rzgów, a Księga Antarasa jest jego pierwszą powieścią wchodzącą na rynek czytelniczy.  Wspierajmy lokalnych, młodych debiutantów i pasjonatów.

                        

                   

                 

 

 

                                   Dziękujemy, Panie Andersenie

Z okazji Miedzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej odbył się cykl spotkań klas młodszych z baśniami Hansa Christiana Andersena. Dzieci słuchały znanych  baśni  tego autora, oglądały wystawkę  prezentującą jego dorobek literacki i rozwiązywały zagadki obrazkowe związane tematycznie ze szlagierowymi baśniami. Dzięki tym działaniom nie tylko utrwaliły tytuły i treść znanych baśni, ale także świetnie się wspólnie  bawiły. Uczniowie klasy IIa dodatkowo wykonali piękne prace plastyczne,  prezentujące treść ulubionych baśni Andersena.  Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy w rocznicę urodzin duńskiego baśnipisarza, Hansa Christiana Andersena ( 2 kwietnia 1805 r., Odense). W naszej szkole obchody Dnia Książki trwały ponad tydzień i zakończyły się 11  kwietnia. Baśnie Andersena znane są na całym świecie. Poruszające historie bohaterów wychowują, uwrażliwiają na krzywdę drugiego człowieka, kształtują poczucie troski o innych i przekonują, że zawsze złe zachowania są karane, a dobre  nagradzane. Dziękujemy, Panie Andersenie.

                                                

                                 

                                      

                                 

                             

 

                                  Gry planszowe uczą, bawią, integrują   

   Zima to świetny czas na gry planszowe. Na dworze zimno, pada śnieg lub deszcz, wieje wiatr,  pobyt na podwórzu szkolnym w czasie przerw jest bardzo ograniczony, a często niemożliwy. W takie dni, w czasie przerw,  nasi uczniowie udają się do biblioteki szkolnej, dobrze wyposażonej  w zestawy gier i tam oddają się grom planszowym, karcianym,  puzzlom, kombinacjom na kostkach Rubika, itd.  Grają w zespołach, dużych, małych. Są uczniowie, którzy grają tylko w pojedynkę, i są tacy, którzy w niezmiennym składzie partyjkę szachów rozgrywają na wszystkich przerwach przez cały jeden dzień, a nawet przez  kilka dni. Uczą siebie nawzajem zasad, technik, chwytów, a nawet... małych podstępów. Dzięki planszówkom uczniowie świetnie gospodarują czasem w trakcie przerw i po lekcjach. Są tacy uczniowie, którzy zostają po lekcjach, by wspólnie dokończyć partyjkę lub rozegrać nową.

                                   

                                   

 

         

                                           Uroczyście przyrzekamy...

9 lutego 2024r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Przed aktem pasowania uczniowie wzięli udział we wspólnej zabawie rozwiązywania zagadek związanych  tematycznie z treścią bajek, baśni i legend, poznali zasady korzystania z zasobów biblioteki oraz złożyli przyrzeczenie czytelnika.

                                          

                                 

                   

 

                                     Młodsi uczniowie czytają starszym

Tym razem to młodsi uczniowie czytali starszym. 31 stycznia w bibliotece szkolnej uczniowie klasy Ia czytali bajki lub fragmenty bajek swoim starszym koleżankom i kolegom z klasy III. Była to świetna zabawa integracyjna i okazja do zaprezentowania kompetencji czytelniczych pierwszaków, którzy zaskoczyli dobrze opanowaną techniką czytania.

                                 

                                

 

                         

 

                                      Zima wierszem i piosenką malowana

18 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs Zima wierszem i piosenką malowana. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III, a jego głównym celem  było uwrażliwienie młodszych dzieci na piękno poezji i muzyki świątecznej i zimowej oraz rozwijanie pasji literackich i wokalnych. 20 grudnia laureaci konkursu wystąpili przed społecznością klas I-III. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

 

Laureaci konkursu

Klasy Ia,b

I - Franciszek Miezio

II - Lena Guźniczak, Marta Martyna

III - Adam Gradecki

 

Klasy II - III

I - Maja Hofman

II - Joanna Nowicka

III - Oskar Szynkiewicz

Wyróżnieni: Agata Najkowska, Aleksandra Talaga, Agata Piatrzak, Natalia Antczak, Iga Tracz, Aleksandra Klimczak, Amelia Spychała, Artur Krucki, Krystian Antczak, Maja Pietrzak, Marta Martyna, Marta Kałużna, Maja Popieluch, Gabriela Juszczak, Magdalena Andrzejewska, Magdalena Jerzak, Luiza Budzińska, Maja Nicińska, Małgorzata Fabisiak, Oliwia Gęsikiewicz

                   

                   

                                             

 

                                              

                                                         

                                             Mikołaju, Mikołaju...

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Mikołaj z panią Mikołajową. Rozgościli się w szkolnej bibliotece i tam wspólnie z uczniami klas I - III spędzili niezapomniane chwile. Mikołaj był niezwykle poruszony, bowiem w tym roku  to uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali dla niego niespodziankę, show dla Mikołaja. Klasy kolejno śpiewały piosenki, mówiły wiersze,  nawet zagrały na instrumentach,  a wszystko  dla Mikołaja i tylko o Mikołaju. Oczywiście nie mogło zabraknąć elementu edukacji. Otóż, przed przyjściem Mikołaja, proboszcz parafii ksiądz Karol Zając opowiedział uczniom o biskupie Mikołaju z Miry, którego  dobroczynność i bezinteresowna troska o innych stanowi pierwowzór współczesnego baśniowego Mikołaja. I z takim też przesłaniem  Mikołaj przybył do naszej szkoły. Wyczulił dzieci na potrzebę  bezinteresownej troski o innych, wyczuwania potrzeb innych, nie tylko materialnych, ale często tych niewidocznych oku. Bądźmy Mikołajami przez cały rok, nieśmy innym serdeczność, życzliwość, wsparcie w trudnych chwilach i dobre słowo.

                                 

                                 

                   

                             

                       Miś Uszatek, Miś Kolargol, Miś z okienka, Kubuś Puchatek ...

25 listopada to Dzień Pluszowego Misia.  To nieprzypadkowa data, bowiem w tym dniu przypada rocznica  powstania pierwszej pluszowej maskotki, której pomysłodawcą jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt, miłośnik przyrody. Dziś miś pluszowy to kultowa zabawka dzieci i obiekt sentymentalnych wspomnień dorosłych.  Dzień Pluszowego Misia stał się okazją, dla młodszych uczniów naszej szkoły,  do wspaniałych i uwielbianych przez dzieci zabaw z pluszakami. Pamiętajmy, że szkoła to także nauka  integracji, zespołowej zabawy, budowania dobrych relacji i  pozytywnych emocji. Oprócz zabaw edukacyjnych z maskotkami było także głośne czytanie bajki o Misi i jej przyjacielu króliku, którą dzieci wysłuchały z wielką uwagą.

                              

                                       

 

                                   ,,Mała książka - wielki człowiek"

15 listopada odbyło się uroczyste wręczenie pierwszoklasistom wyprawek czytelniczych ufundowanych przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie ma związek z projektem ,, Mała książka - wielki człowiek", który nasza szkoła realizuje we współpracy z tymi instytucjami. Wyprawka składa się z dwóch części: dla dziecka bogato ilustrowana o pięknej treści książka ,,Wnuczka antykwariusza", dla rodzica  poradnik dobrych praktyk czytelniczych, które rozkochają dziecko i dorosłych we wspólnym czytaniu. Projekt ma na celu przekonać dzieci i dorosłych do wspólnego i aktywnego spędzania czasu poprzez wspólne czytanie i  różnorodne zabawy czytelnicze.

                       

                                

           

 

         Podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

31  października otrzymaliśmy  podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy za czynny udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania. Oprócz podziękowań otrzymaliśmy okolicznościowy, pięknie wydany egzemplarz powieści ,, Nad Niemnem", będącej przedmiotem lektury tegorocznego czytania.

 

Światowy Dzień Origami w naszej szkole

24 października to Światowy Dzień Origami, sztuki komponowania figur i ozdób z  papieru bez użycia kleju i nożyczek. Także nasza szkoła włączyła się w tym dniu w zabawy z papierem. Uczniowie klasy IIa odwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się  tam z zestawem  poradników sztuki origami, które  są przez uczniów systematycznie wykorzystywane. Następnie drugoklasiści składali z papieru kota o imieniu Cukierek, bohatera omawianej obecnie lektury ,,Cukierku, ty łobuzie". Sztuka origami rozwija precyzję, sprawność manualną, koncentrację, pamięć, a przede wszystkim sprawia dzieciom dużo radości.  Dla wielu uczniów  sztuka origami jest świetnym sposobem na właściwe gospodarowanie wolnym czasem  poczas przerw, w czasie pobytu na świetlicy i w domu.

                                                             

 

 

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem".  Lekarze, psychologowie, terapeuci biją na alarm, ponieważ w zastraszającym tempie pogarsza się stan emocjonalny i psychiczny dzieci i młodzieży. Okres izolacji z powodu pandemii ten problem pogłębił. Unia Europejska, w tym Polska, podejmują szereg działań z zakresu profilaktyki zdrowia emocjonalnego i psychicznego. Także nasza szkoła dołączyła do tych szeroko zakrojonych działań. W związku z obchodami Dnia Zdrowia Psychicznego przez radiwęzeł szkolny została nadana prelekcja, która wskazała uczniom 10 prostych, ale jakże skutecznych metod dbania o swoje zdrowie emocjonalne i psychiczne. Uczniowie zostali także wyczuleni na możliwości korzystania w szkole z pomocy psychologa, wychowawców, nauczycieli, pedagoga oraz bogatego zbioru poradników i literatury terapeutycznej, które można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.  W przypadku różnych, przykrych zdarzeń, czy braku kontroli nad swoimi emocjami, dzieci zawsze otrzymają wsparcie w szkole, oczywiście z zachowaniem dyskrecji. Nie należy dopuścić do sytuacji, kiedy wszystko  nas przerasta, a przykre emocje degradują codzienność.

Nasze zdrowie psychiczne jest jak korzenie drzewa - muszą być one mocne i dobrze ugruntowane, żeby drzewo mogło wyrosnąć na okazałe i silne.

    

                                                                

                                           

 

                                            Dzień Głośnego Czytania

           29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Rokrocznie nasza szkoła włącza się w tę akcję. Głównym jej celem jest zachęcenie do wspólnego czytania na głos, w szkole, w rodzinie, z dziadkami, z rodzicami. Codzienne czytanie to świetna, edukacyjna zabawa, budująca dobre relacje rodzinne.

                                 

                         

                                           

 

                                   Narodowe Czytanie 2023

Nieprawdaż, najlepsza mamo, że u stóp twoich i u twojego serca dziecinne i trochę nawet późniejsze lata spędziłem .....                    Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem ( rozmowa matki z Zygmuntem)

Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy  w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  Także i w tym roku czynnie włączyliśmy się w tę akcję. Przy współpracy z wójtem Gminy Grodziec, panem Mariuszem Woźniakiem oraz  Biblioteką Publiczną współorganizowaliśmy gminne Narodowe Czytanie 2023, które odbyło się w nowo oddanym do użytku  lokalu Klubu Seniora. I choć tegoroczna lektura Narodowego Czytania ,, Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej   nie należy do łatwych, jak na poziom szkoły podstawowej, to jednak nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze w roli lektorów.

                             

                                                        

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

       Jak powstaje książka - wycieczka do drukarni

26 maja 2023 roku uczniowie klas 1a i 1b zwiedzili Księgarnię  Tuliszków oraz drukarnię. Dzieci poznały  proces  powstawania książki, od pomysłu do realizacji. Wzięły także  udział w warsztatach wykonania okładki do książki. Poznały osoby odpowiedzialne za powstawanie kolejnych etapów książki. Wszyscy mogli zakupić książki dla siebie,  ale również dla swoich Mam z okazji Dnia Mamy, święta które obchodzimy właśnie 26 maja. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki,  książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".   

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Czytelnictwa 2021 - 2025.

               

                                ,,nie żałuj dobra które wyrosło w tobie ...''

Z okazji Światowych Dni Poezji (21 marca) w naszej szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z poetą Władysławem Piechotą, emerytowanymym proboszczem parafii Grodziec. Władysław Piechota jest autorem  kilku tomików poezji. Pierwszy z nich ,, Niech stanie się tęcza " został wydany w 1994 roku. Potem były kolejne tomiki: ,, ja nie piszę już wierszy" (2000), ,,poetą bywam" (2003), ,,Miejsca odnalezione'' (2010), "w prześwitach ciemności odnajduję światłości" (2019) , ,,dom ze światła i słowa" (2021). Podczas spotkania poeta  opowiedział uczniom o swoim warsztacie pisarskim i malarskim, bo proboszcz nie tylko komponuje poezję, ale także maluje. Uczniowie recytowali wiersze poety, zadawali pytania, niekiedy bardzo zaskakujące,  świadczące o dobrej znajomości treści.  Spotkanie dopełniła wystawa literacka poety oraz wystawa  jego obrazów, którą można oglądać w bibliotece szkolnej do 24 marca. Zaprezentowane obrazy są tylko częścią całej kolekcji malarskiej. Przed spotkaniem uczniowie wykonali własne, plastyczne interpretacje wybranych wierszy Piechoty, które zaprezentowali na spotkaniu.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Czytelnictwa 2021 - 2025.

https://cloud-d.edupage.org/cloud?z%3AywbKwfoXl7nPnldLJyQz6lRGnCxrRojomEF8VssIav%2BsynqoJRNIb%2FGL51YoutFt  https://cloud-7.edupage.org/cloud?z%3AGb6fzaaW7hHrHbKxE0E3ooOj9q0vU5YNBpNut4IwUlGPPrFWJIi%2BCU8VxL7Fqq%2BO

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

 26 stycznia odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie zapoznali się   z księgozbiorem, z zasadami i formami  korzystania z jego bogactwa, złożyli przyrzeczenie, a uroczystego aktu pasowania   dokonała wicedyrektor szkoły pani Mirosława Nowakowska. W organizację uroczystości włączyli się także starsi czytelnicy.   Uczennice klasy IVb zaprezentowały ulubione przez dzieci wiersze. Uczniowie klasy VIb, chcąc  przekonać młodszych kolegów   o nieocenionej wartości książek i wiedzy którą dostarczają, przebrali się za greckich i rzymskich bogów, prezentując tym   samym niepowtarzalne bogactwo,, Mitologii" Jana Parandowskiego.

         

 

Laureaci konkursów czytelniczych

                            (Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 -  2025)

 Klasa Ia

 I miejsce: Agata Pietrzak

 II miejsce: Natalia Antczak

 III miejsce: Maja Hofman, Aleksandra Nowicka, Anita Bednarska

 Wyróżnieni: Bartosz Kaczmarek, Oskar Szynkiewicz, Katarzyna Ryszkiewicz, Tymon Woźniak

 Klasa Ib

 I miejsce: Oktawia Andrzejewska

 II miejsce: Iga Tracz

 III miejsce: Amelia Spychała

 Klasa II

 I miejsce: Wiktoria Olejniczak, Leon Maciąg

 II miejsce: Lena Deleszkiewicz, Joanna Nowicka

 III miejsce: Ewa Osińska, Hanna Szczecińska

 Klasa IIIa 

 Nagrodzeni: Milena Pawlak, Maria Latańska, Honorata Kiernikowska, Maja Nicińska, Liliana Dziublewska, Karol Rzepczak

 Klasa IIIb

 Nagrodzeni: Ksawery Andrzejak, Wiktoria Szczech, Agata Bednarek

   

 

Dlaczego warto czytać?

Dlaczego warto czytać na głos, rodzinnie?

Zachęcamy do przyczytania poniżej zamieszczonych arykułów popartych naukowymi badaniami i statystykami.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

Zalety_glosnego_czytania.docx

Czy_czytanie_ksiazek_daje_nam_cos_wiecej_poza_rozrywka.docx

 

Świąteczne warsztaty z seniorką

15 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty świątecznego rękodzieła przeprowadzone przez członkinię zaprzyjaźnionego ze szkołą Klubu Seniora, panią Halinę Wawrzyniak. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją zbioru świątecznej literatury dla dzieci, bajek i opowiadań. Następnie pani Halina przeczytała na głos, wybrane przez dzieci ze wspomnianego wcześniej zbiorku, opowiadanie o Bożym Narodzeniu. Dzieci słuchały z wielką uwagą, a nawet spontanicznie komentowały zachowania bohaterów. Potem seniorka zaprezentowała przepiękne, własnoręcznie wykonane ozdoby na choinkę i zachęciła dzieci do wykonania takich samych w domu wspólnie z dziadkami, rodzeństwem, czy rodzicami. Dzieci z niezwykłą uwagą słuchały instruktażu wykonania takich ozdób, a potem samodzielnie,  z wielkim zaangażowaniem,  wykonywały różne ozdoby, oczywiście pod okiem seniorki. Podczas wykonywania ozdób, pani Halina opowiadała  dzieciom o zapomnianych już obyczajach wspólnego świętowania Bożego Narodzenia, które zapamiętała z własnego dzieciństwa. Wspomnienia, wspólne zabawy, rozmowy, czytanie bajek, wykonywanie ozdób choinkowych to najlepszy sposób na utrwalanie tradycji oraz  budowanie dobrych relacji międzypokoleniowych.  W Warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy Ia.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025.

 

 Spotkanie z panią leśnik

8 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią leśnik  Anna Cichą. Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom  znaczenia ekologii w poszanowaniu środowiska naturalnego oraz wartości drewna jako naturalnego  i odnawialnego surowca. Ponadto dzieci bliżej poznały rolę szeroko pojętej służby leśnej we właściwym gospodarowaniu zasobami leśnymi z całym ich bogactwem i dobrodziejstwem. Wszyscy  z uwagą słuchali pani leśnik i zadawali ciekawe pytania. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem wspólnego wniosku, że lasy to nasze wspólne bogactwo i wszyscy powinniśmy  się o nie troszczyć.  Na spotkaniu zaprezentowana została wystawka książek i innych materiałów na temat ekologii. 

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji na całym świcie odbywają się różnorodne akcje i przedsięwzięcia mające na celu podkreślić prawa osób niepełnosprawnych oraz rolę społeczeństwa we wspieraniu ich. Także nasza szkoła, jak co roku, włączyła się czynnie w obchody. Z tej okazji, tym razem klasa IVa integracyjna, wzięła udział w szeregu zabaw i zajęć mających na celu uświadomienie potrzeby wspierania w każdy możliwy sposób osób niepełnosprawnych. Wydarzenie odbyło się w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, które już same w sobie są symbolem serdeczności, życzliwości i wyczuwania potrzeb innych. Najpierw wszyscy uczniowie klasy IVa wysłuchali pięknego opowiadania o niepełnosprawnym Olafie, którego potrzebę zabawy z rówieśnikami intuicyjnie odczytała koleżanka Krysia i tym samym świetnie potrafiła zaangażować w wyścigi sportowe nie tylko Olafa, ale także kolegów, którzy początkowo niechętnie chcieli przyjąć do sportowych rywalizacji kolegę na wózku inwalidzkim. Wysłuchawszy opowiadania, uczniowie właściwie wyciągnęli przesłanki wychowawcze wypływające z tekstu i wskazali formy wspierania osób niepełnosprawnych. Następnie wszyscy wzięli udział w zabawie integracyjnej, a potem każdy z uczestników wykonał but Mikołaja. Na końcu wszyscy kleili kolorowy łańcuch przyjaźni i wspólnie zawiesili go na choince. Obchody zakończyły się wspólnym posiłkiem. Takie akcje gwarantują wyrobienie u uczniów dojrzałego postrzegania osób niepełnosprawnych. Ponadto uczniowie przekonali się, że niepełnosprawność bywa wrodzona, ale bywa też nabyta w wyniku chorób, czy nieszczęśliwych wypadków. Impreza odbyła się w bibliotece szkolnej, a przygotowały ją panie: Alicja Andrzejewska, Danuta Kusiak, Sławomira Nowicka, Katarzyna Wolniak i Monika Sowińska. Z okazji obchodów Dnia Osób niepełnosprawnych w bibliotece szkolnej została wyeksponowana wystawka prezentująca bogaty zbiór literatury biblioterapetycznej, której bohaterowie zmagają sie nie tylko z niepełnosprawnością, ale także z róznego rodzaju chorobami, problemami rodzinnymi, osobistymi, burzą emocji, niezrozumieniem ze strony rodziców, itd. Postępwoanie bohaterów literackich, dotkniętych różnego rodzaju trudnościami, jest świetnym wzorcem postępowania i umiejętności radzenia sobie lub pomagania innym w podobnych sytuacjach.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Pies moim przyjacielem

Łamigówki, rebusy, krzyżówki to ulubiona przez dzieci   forma rozrywek umysłowych. W związku z tym  25 listopada klasa II wzięła udział w maratonie rozrywek umysłowych dotyczących ulubionej  książki Jana Grabowskiego ,, Puc, Bursztyn i goście". Wszyscy drugoklasiści byli bardzo aktywni i bawili się świetnie. Ulubione pieski Puc, Bursztyn, a nawet samolubny Tiuzdejek oraz rozwiązane przez dzieci hasło krzyżówki ,, Pies moim przyjacielem" stały się tematem swobodnych wypowiedzi uczniów na temat  opieki nad czworonogami. Dzieci przekonały się także, że biblioteka szkolna to także miejsce na zabawy i rozrywki umysłowe, swobodne rozmowy edukacyjne, a  ulubiona książka i jej bohaterowie mogą  być świetnym wprowadzeniem  do rozmowy wychowawczej, w tym przypadku na temat troski o zwierzęta.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Międzypokoleniowo jest odlotowo

Z okazji ogólnopolskich obchodów Dnia Seniora, 14 listopada naszą szkołę odwiedzili zaproszeni seniorzy z Klubu Seniora Grodziec. Uczniowie klasy Ia przygotowali na tę okazję występ, były też wspólne zabawy, śpiew przy akompaniamencie akordeonu, kawa i dobre ciasto babuni. Dwie nauczycielki, Danuta Kusiak i Alicja Andrzejewska, wcieliły się w role niedosłyszącej babci i wnuczki,  i odegrały niezwykle humorystyczną scenę.  Dzieci natomiast stworzyły lokomotywę dziejów, gdzie w każdym wagonie podróżowały różne emocje, wiedza i doświadczenie. Inscenizacja do wiersza "Rzepka" wprawiła wszystkich w dobry nastrój. Majka Hofman zaprezentowała swój talent wokalny w piosence "Nie liczę godzin i lat". Wszyscy bawili się świetnie, seniorzy, uczniowie, nauczyciele. Zatem hasło, będące formalnym symbolem  współpracy naszej szkoły z Klubem Seniora ,,Międzypokoleniowo jest odlotowo", wymownie oddaje klimat tej jakże pięknej tradycji dobrego wychowania w poszanowaniu do osób starszych. Klub Seniora to bardzo ważny partner naszej szkoły w procesie wychowywania i edukacji dzieci i młodzieży. Wspólne spotkania w przestrzeni szkolnej  uczą wzajemnego szacunku, empatii oraz umiejętności korzystania z niezastąpionych pokładów wiedzy i doświadczenia osób starszych. Od wielu lat seniorzy przychodzą do naszej szkoły, czytają w bibliotece szkolnej młodszym uczniom bajki, opowiadają niezwykłe historie, prowadzą warsztaty rękodzieła artystycznego. 

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Wyprawki czytelnicze dla pierwszaków

28 października odbyło się uroczyste wręczenie pierwszoklasistom wyprawek czytelniczych ufundowanych  przez Instytut Książki. To już trzecia odsłona kampanii społecznej ,, Mała książka - wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki we współpracy ze szkołami. Wyprawka składa się z dwóch części, które w  zabawowy  sposób wdrażają dzieci do czytelnictwa. Zanim jednak pani wicedyrektor wręczyła wyprawki, dzieci wysłuchały bajek o kojocie i czarnoksiężniku, swobodnie wypowiadały się na temat wysłuchanych tekstów, z doskonałą intuicją wychwyciły przestrogi i nauki wychowawcze wypływające z treści,  zaśpiewały też piosenkę.

 

 

Podziękowanie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

W drugiej połowie pażdziernika nadeszło do naszej szkoły podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za czynny udział  w  ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2022. Do podziękowań dołączone zostało okolicznościowe wydanie,, Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, będących przedmiotem lektury tegorocznej odsłony  Narodowego Czytania.

   

 

Bajkowe czwartki

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła kontynuuje praktykowane w ubiegłych latach bajkowe czwartki w bibliotece szkolnej. Cyklicznie, w każdy czwartek uczniowie klas młodszych spotykają się w bibliotece szkolnej, by wysłuchać czytanych na głos bajek, baśni, legend i innych tekstów literackich. Głównym celem tego wieloletniego  przedsięwzięcia jest wyrabianie w dzieciach   nawyku codziennego czytania, także czytania wspólnie z dorosłymi: rodzicami, dziadkami, rodzeństwem. Rodzinne  czytanie jest świetnym sposobem na pożyteczne i przyjemne gospodarowanie wolnym czasem.   W bieżącym roku bajkowe czwartki odbywają się pod hasłem ,,Książka bawi i wychowuje".  Do wspólnego czytania w bibliotece szkolnej  często zapraszani są goście, np. seniorzy z Klubu Seniora, pracownicy szkoły. Podczas ostatniego bajkowego czwartku, 20 października zaproszeni lektorzy to pedagog pani Grażyna Orkowska i wicedyrektor pani Mirosława Nowakowska. Dzieci uwielbiają słuchać tekstów literackich, wspólne czytanie na głos sprawia im dużo radości, ponadto skutecznie odwraca uwagę od komputera, telefonu komórkowego, czy innych urządzeń multimedialnych. W tekstach literackich dzieci odnajdują dobre wzorce, nauki wychowawcze, często odnajdują cząstkę siebie. Zatem czytajmy dzieciom i w szkole, i w domu, nigdy nie odmawiajmy im tej przyjemności. 

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictw 2021 - 2025.

   

 

Strefa relaksu i wyciszenia

Strefa relaksu i wyciszenia to bardzo pożądane miejsce w szkole i jak się okazało w pierwszych dniach jego funkcjonowania, natychmiast  polubione przez uczniów. Z funduszy pozyskanych z projektu powstało w szkolnej bibliotece  miejsce wyposażone w trzy wygodne stanowiska, na których uczniowie mogą wyciszyć swoje emocje, zrelaksować się,  zredukować nadmiar bodźców, wypocząć, poczytać dobrą książkę, a także spotkać się i zwyczajnie porozmawiać z kolegami.   Takie miejsce w szkole w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne,  pomaga uczniom  zapanować nad negatywnymi emocjami, uczy refleksji i delektowania się spokojem. W przyszłości chcielibyśmy doposażyć miejsce relaksu i wyciszenia.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Głośnego Czytania skierowaną głównie do młodszych uczniów. Akcja ma na celu zachęcić dorosłych i dzieci do wspólnego czytania. Czytanie na głos ma ogromny wpływ na wszechstronny  rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo, doskonali wymowę, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wycisza, relaksuje, bawi,  pobudza do refleksji i przemyśleń, wskazuje pozytywne wzorce oraz skutki złego postępowania. Głośne czytanie  jest też wspaniałą okazją do budowania więzi rodzinnych i wspólnego spędzenia  czasu z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem. Czytajmy z dziećmi codziennie, czytajmy rodzinnie, czytajmy na głos.

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

   

 

Narodowe Czytanie 2022

Po raz kolejny szkoła nasza, wspólnie z wójtem Gminy Grodziec panem Mariuszem Woźniakiem oraz Biblioteką Publiczną, współorganizowała Narodowe Czytanie dla mieszkańców naszej gminy. W tym roku czytaliśmy ,, Ballady i romanse " Adama Mickiewicza. W roli lektorów naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII: Nikola Dziarmaga, Julia Orkowska, Jakub Rosiński. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki wspólnie z kierownikiem Biblioteki Publicznej panią Katarzyną Gromalą  pełnili  role konferansjerów. Pozostali lektorzy tegorocznego gminnego Narodowego Czytania to: Aneta Dąbek - radna Rady Gminy Grodziec, ks. kanonik dr Władysław Piechota, Agnieszka Duszyńska – dyrektor SP w Królikowie, Anna Juszczak – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grodźcu, Kinga Krysiak – kierownik GOPS w Grodźcu, Joanna Rowińska – pracownik UG Grodziec, Maria Przybylska – sekretarz  Klubu Seniorów. 

Działanie w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021 - 2025

 

 

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

mgr Sławomira Nowicka - nauczyciel bibliotekarz

 

Kolejne 15.000 złotych dla naszej szkoły!!!

Wniosek  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 3 na rok 2022 został pozytywnie rozpatrzony i nasza szkolna biblioteka otrzymała sumę największą z możliwych – 15.000 zł. Za powyższą kwotę biblioteka zakupi  ulubione przez dzieci i młodzież  tytuły, serie, bestsellery, nowości wydawnicze, uzupełni zbiór lektur wymieniając jednocześnie te zniszczone, także wyposażenie biblioteki zostanie udoskonalone.  Już drugi raz skorzystaliśmy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pierwszy raz  w roku 2017, wówczas także otrzymaliśmy sumę największą z możliwych, czyli 15.000 zł. Łącznie w ciągu niespełna 5 lat biblioteka szkolna uzyskała z powyższego projektu łącznie 30.000 zł. Oczywiście ten projekt, jak inne projekty, przed złożeniem wniosku wymagał aprobaty organu prowadzącego oraz zagwarantowanego wkładu własnego ze środków gminnych w wysokości 20% od całej kwoty. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy Grodziec za przychylność, ponieważ nie mając  zagwarantowanego wkładu własnego z budżetu gminy  w wysokości 3.000 nie moglibyśmy ubiegać się o sumę 12.000 zł z funduszy rządowych. Z projektu można korzystać nie częściej jak raz na pięć lat. Mamy nadzieję, że za 5 lat znów nam się uda.

 

Światowy Dzień Poezji w naszej szkole

21 marca 2022r. nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Poezji. Z tej okazji, klasa IIb przygotowała dla klas I-III recytację wierszy polskiej poetki, Danuty Wawiłow. Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNSCO w 1999r. Główną ideą  tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie’’. Światowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca, a główne uroczystości odbywają się w Paryżu.

                      

 

Laureaci konkursu czytelniczego

8 marca 2022 r. w bibliotece szkolnej  odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom  konkursu czytelniczego  skierowanego dla klas II-III. Zadaniem uczestników było wykonanie plastycznej interpretacji  fragmentu utworu wybranego spośród wskazanego kanonu tytułów.  Regulamin konkursu umożliwiał wykonanie prac dowolnymi, ulubionymi  przez dzieci technikami. Dzięki takiej swobodzie artystycznej powstała niezwykle inspirująca galeria prac. Dzieci  wykazały się niezwykłą pomysłowością i fantazją,  a ich wrażliwość literacka i wyobraźnia ukazały w niezwykłej, artystycznej  scenerii  bociana Kajtka, koziołka Rogasia, Plastusia, czy pieski Puca i Bursztyna.

Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu zostały sfinansowane przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, z którym od kilku lat blisko współpracujemy i któremu serdecznie dziękujemy.

Laureaci konkursu:

Kl. IIa

Liliana Dziublewska
Zuzanna Dzbanuszek
Honorata Kiernikowska
Milena Pawlak
Maja Nicińska
Tymon Piosik
Karol Rzepczak

Kl. IIb

Maja Ryszkiewicz
Agata Bednarek
Wiktoria Szczech
Ksawery Andrzejak
Miłosz Studziński
Szymon Możdżeń

Kl. III

Oliwia Andrzejewicz
Maja Latańska
Cyprian Andrzejewicz
Adam Czech

     

 

Dzień Pisarzy w naszej szkole

3 marca  nasza szkoła włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Pisarzy. Z tej okazji klasa trzecia wspólnie biblioteką szkolną przygotowały galerię twórczości Marii Kownackiej, ulubionej pisarki dziecięcej. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prospekty prezentujące twórczość i zasługi pisarki oraz sylwetę ulubionego bohatera, bociana o imieniu  Kajtek. Tegoroczne obchody Dnia Pisarzy w naszej szkole wyeksponowały twórczości Marii Kownackiej, ponieważ Rogaś, Plastuś, czy Kajtek to  bohaterowie uwielbiani przez młodsze dzieci. Utwory Marii Kownackiej są także tematem trwającego obecnie w naszej szkole cyklu konkursów czytelniczych dla kas II-III. Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

                   

 

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

25 lutego 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się uroczysty akt pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Najpierw  uczniowie  rozwiązywali zagadki dotyczące treści  bajek, baśni, legend i wierszy dla dzieci. Wykazali się przy tym dobrą znajomością klasyki dziecięcej. Potem wysłuchali pięknych, wychowawczych bajek o ośle i mule oraz o mrówce i ptaszku. Wysłuchane teksty przekonały dzieci  o wadze przyjaźni, koleżeństwa oraz o potrzebie wspierania innych w trudnych sytuacjach. Po złożeniu przyrzeczenia i akcie pasowania, pierwszoklasiści wybrali i wypożyczyli  książki, oczywiście bogato ilustrowane.  Nic tak dobrze nie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka jak dobry tekst literacki. Czytany głośno wspólnie z rodzicami, dziadkami, starszym rodzeństwem uczy mądrego gospodarowania wolnym czasem, buduje więzi rodzinne, rozwija wymowę, słownictwo, płynność czytania, umiejętność słuchania,  wyobraźnię i wrażliwość społeczną. Czytajmy z dziećmi  wspólnie i rodzinnie.

                   

 

 21 lutego Dzień Języka Ojczystego

             Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO.  Data 21 lutego nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace
w Bangladeszu. To właśnie tam  21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania ich rodzimemu językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także podkreślać  znaczenie języka ojczystego dla danego narodu,
dla budowania jego tożsamości i poczucia przynależności. Naród, który posiada własny język, ma ogromną siłę i znaczenie na arenie międzynarodowej.  Dlatego My, Polacy winniśmy dbać o nasz język, pielęgnować jego różnorodność i niezwykłe  bogactwo. Jesteśmy spadkobiercami pięknego języka ojczystego z całą jego zasobnością. Mamy bowiem  dwa języki  urzędowe: język polski i język kaszubski, przeurocze, regionalne dialekty oraz  niepowtarzalne gwary.
 Cały ten  zestaw różnorodności językowej to prawdziwa skarbnica wiedzy o przeszłości narodu polskiego, to nośnik kultury, tradycji i obyczajów, ważny element tożsamości regionalnej i rodzimych korzeni.        

                 Nasza szkoła czynnie włączyła się w Międzynarodowe Obchody Języka Ojczystego. Z tej okazji w poniedziałek, 21 lutego uczniowie młodszych klas spotkali się w bibliotece szkolnej i tam swobodnie wypowiadali się na temat znaczenia języka, którym się posługują, wysłuchali pięknych tekstów, rozwiązywali językowe łamigłówki, krzyżówki i rebusy. Świetnie bawili się także podczas ćwiczeń artykulacyjnych na podstawie tekstów książki  ,,Językowe wygibasy”.

               W ubiegłym roku Dzień Języka Ojczystego obchodzony był  w naszej szkole pod hasłem ,, Mówię, godom, gôdajã,  czyli regionalne dialekty i gwary”.

 

Niezwykła historia pewnej książki

Po 62 latach do biblioteki szkolnej zwrócono w dobrym stanie wypożyczoną książkę. Jest to ,, Zemsta” Aleksandra Fredry. Po sprawdzeniu historii książki okazało się, że została ona zakupiona i wprowadzona do księgozbioru w 1952 roku. W 1959 została ubytkowana jako zagubiona. Książka został przesłana do naszej szkoły pocztą, a nadano ją w okolicach Śląska. Anonimowemu nadawcy przesyłki serdecznie dziękujemy za ten miły gest. Takie historie zdarzają się naprawdę rzadko i są niezwykle sentymentalne.

 

Dzień Głośnego Czytania

29 września nasza szkoła po raz kolejny  włączyła się w ogólnopolską akcję głośnego czytania.   Z tej okazji bibliotekę szkolną odwiedził Minionek, który  z młodszymi dziećmi odbył magiczną podróż w świat baśni. Wspólna wycieczka  rozpoczynała się od głośnego czytania pięknych baśni, poprzez swobodne wypowiedzi na temat  wysłuchanych tekstów, aż po zestaw zagadek literackich. Dzieci bawiły się świetnie, Minionek także. Do wspólnych zabaw dołączył nawet proboszcz naszej  parafii.                                                                         
Czytajmy  dzieciom baśnie, bo to jeden z najlepszych sposobów  rozwijania wrażliwości dziecka i kształtowania jego osobowości. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto czytać dzieciom bajki i

baśnie:                                                                                                                                               
- głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka, wzmacnia jego poczucie własnej
wartości,

- głośne czytanie rozwija wyobraźnię,                                                                                                            
 - głośne czytanie  jest znakomitą rozrywką, dzieci uwielbiają słuchać baśni,
                                                                                                                                       
- głośne czytanie zapobiega uzależnieniu od mediów,                                                                          
- słuchanie baśni kształtuje nawyk samodzielnego czytania i  zdobywania wiedzy,

- wspólne czytanie z rodzicami i dziadkami to najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa.

 

Głośno czytać każdy może (bibliotekawszkole.pl)

Czytanie – kapitał na całe życie - LIBRUS Szkoła

Narodowe Czytanie 2021

Nasza szkoła wspólnie z wójtem Gminy Grodziec panem Mariuszem Woźniakiem oraz Biblioteką Publiczną  współorganizowała tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania 2021. W wydarzeniu uczestniczyli seniorzy oraz młodzież szkolna z klas ósmych. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania jest  ,, Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowa sztuka, który piętnuje obłudę i zakłamanie, fałsz i cyniczne wyrachowanie.                                                                                                                   W klimat epoki wprowadzali konferansjerzy: Katarzyna Gromala kierownik BPG Grodziec oraz Krzysztof Nowicki dyrektor naszej szkoły. Wybrane fragmenty dramatu zaprezentowali:  pan Mariusz Woźniak wójt Gminy Grodziec w roli Zbyszka, pani Teresa Paprocka Radna Rady Gminy Grodziec w roli Hanki, pani Mirosława Nowakowska zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Grodźcu w roli Juliasiewiczowej, pani Anna Juszczak  dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grodźcu w roli Anieli Dulskiej, pani Pelagia Serafińska prezes Stowarzyszenia Klubu Seniorów „Ale Babki Grodzieszczanki” w roli lokatorki, pani Kinga Krysiak kierownik GOPS w roli Tadrachowej, pani Elżbieta Gibowska nauczycielka Szkoły Podstawowej w Królikowie w roli Hesi, Roksana Buda uczennica klasy VIII naszej szkoły  w roli Meli. Na tegorocznym  Narodowym Czytaniu 2021  liczba uczestników była bardzo ograniczona z  powodu epidemii Covid -19.

          

 

,,Mała książka – wielki człowiek”

28 października nasi pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem przedsięwzięcia jest zachęcenie najmłodszych uczniów do regularnego, rodzinnego czytania, np. z rodzicami, dziadkami, opiekunami, ciocią, wujkiem. Wspólne, rodzinne czytanie w wygodnym fotelu to wspaniały pomysł na długie, zimowe wieczory,  a także  sprawdzony sposób na rozwijanie umiejętności czytania, słuchania, wypowiadania się oraz budowania więzi rodzinnych. Każda wyprawka składa się  trzech części i zachęca nie tylko do wspólnego czytania, ale także podsuwa ciekawe pomysły na aktywność artystyczną. Wyprawki wręczyła uczniom  wicedyrektor pani Mirosława Nowakowska.

 

Plastyczna interpretacja wiersza Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł"

Wyniki Konkursu czytelniczego klasy pierwszej:

I miejsce - Wiktoria Olejniczak

II miejsce - Kacper Musiałowski

III miejsce - Kornelia Kawala

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Dzień Postaci z Bajki

5 listopada obchodzimy Dzień Postaci z Bajki. Tego dnia w bibliotece szkolnej spotkały się różne postacie. Można było spotkać Czerwonego Kapturka, Pikachu, Pipi, Myszkę Miki, smoka, wilka, księżniczki, królewny i wielu innych. Na wszystkich czekały słodycze, ciekawe zagadki oraz zabawa taneczna.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

2 grudnia nasza szkoła czynnie włączyła się w międzynarodowe obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych. Najpierw uczniowie zostali uświadomieni o idei tego przedsięwzięcia, o potrzebie wspierania osób niepełnosprawnych, następnie obejrzeli film edukacyjny ,, Savoir – vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. W dalszej części obchodów dzieci wykonały  świąteczne ozdoby pod hasłem ,, 3 grudnia! Przyjaźń! Radość! Serdeczność!” które zostały wyeksponowane jako gest symbolicznej solidarności z osobami niepełnosprawnymi. W trakcie obchodów  do naszej szkoły niespodziewanie przybył Mikołaj, który nagrodził słodyczami dzieci aktywnie działające na rzecz niepełnosprawnych. W tym roku, z powodu epidemii Covid 19, znacząco został zredukowany nie tylko program obchodów, ale także skład liczebny uczestników ograniczając ich tylko do kameralnej grupy. Musieliśmy także odwołać  spotkanie z zaproszonymi wcześniej  gośćmi  z niepełnosprawnością z którymi przez cały rok organizujemy akcje na rzecz niepełnosprawnych, musieliśmy także odwołać warsztaty artystyczne z lokalną malarką. Obchody  mogły odbyć się tylko  w formie  symbolicznej solidarności naszej szkoły z osobami niepełnosprawnymi na całym świcie, a szczególnie z niepełnosprawnymi naszej gminy.  Mimo to, było ciekawie i bardzo bratersko.

 

Skąd Mikołaj bierze prezenty?

No właśnie, skąd Mikołaj bierze prezenty? Otóż, 6 grudnia do naszej szkolnej biblioteki przybył Mikołaj i opowiedział młodszym uczniom, w jaki sposób przygotowuje prezenty i w jaki sposób je rozdysponowuje grzecznym i tym mniej grzecznym dzieciom. Mikołaj przeczytał także piękną, pouczającą bajką, porwał wszystkich do wspólnych zabaw oraz podsunął ciekawe pomysły na świąteczne ozdoby, które niebawem zobaczycie na wystawie w bibliotece szkolnej. Były też oczywiście  słodycze. Mikołaj spotkał się z klasami I-III, ale ze względu na reżim sanitarny każda z tych klas spędzała czas z gościem oddzielnie. Dzieci z radością uczestniczyły we wspólnych zabawach z Mikołajem, a spotkanie dostarczyło wszystkim niezwykłych wrażeń. Bądźmy zatem Mikołajami przez cały rok, przypatrzmy się potrzebom i troskom innych ludzi, ofiarujmy im swój czas, uśmiech, dobre słowo, życzliwe spojrzenie, sprawmy, aby serce drugiego człowieka otwierało się jak cudowny kwiat w złocistych promieniach słońca. To tak niewiele, a zarazem tak wiele.

 

      

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć