Historia szkoły Kadra pedagogiczna Uczniowie Samorząd Uczniowski Pieśń szkoły Innowacje pedagogiczne Szkoła dziś

Historia szkoły

W okresie międzywojennym Publiczna Szkoła Powszechna w Grodźcu mieściła się w budynku będącym własnością gminy ewangelickiej w Grodźcu (obecnie siedziba Banku Spółdzielczego), a następnie w lokalu własnym (obecnie siedziba Urzędu Gminy). Dodatkowo wynajmowano salę lekcyjną w budynku prywatnym (Państwa Karkowskich).

W latach 1919-1922 była to szkoła jednoklasowa, 1922-1927 –  trzyklasowa, 1927-1930 – sześcioklasowa, a od roku 1930 – siedmioklasowa. Szczególny nacisk w nauczaniu i wychowaniu kładziono na wychowanie patriotyczne.

W czasie II wojny światowej, nauczanie dzieci polskich trwało do końca stycznia 1940 r. Później była to szkoła wyłącznie dla dzieci niemieckich. Po wojnie otwarto szkołę we własnym budynku (obecnie siedziba Urzędu Gminy). W 1952 r. Ministerstwo przekazało na rzecz szkoły pałace po rodzinie hrabiego Kwileckiego i tam przeniesiono siedzibę szkoły.

W sierpniu 1975 r. Szkołę Podstawową w Grodźcu przemianowano na Zbiorczą Szkołę Gminną, a 26 października nadano jej imię Marii Dąbrowskiej.

1 sierpnia 1984 r. nastąpiła likwidacja Zbiorczych Szkół Gminnych i przywrócono nazwę Szkoła Podstawowa w Grodźcu.

20 maja 1996 r. oddano do użytku nowy obiekt szkolny dla klas I-III. W roku szkolnym 1999/2000 oddano drugą część obiektu, w którym mieści się zarówno szkoła podstawowa jak i utworzone w ramach reformy oświaty gimnazjum. Przez połączenie szkoły podstawowej i gimnazjum powstał Zespół Szkół

w Grodźcu.

W 2017 roku, po kolejnej reformie oświaty, zlikwidowano gimnazja i rozpoczęto ich wygaszanie.

Od 1 września powstały klasy siódme, ale funkcjonowały jeszcze w szkole drugie i trzecie klasy gimnazjalne. Szkole po raz kolejny zmieniono nazwę, tym razem  na Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu. Od 1 września 2019 roku w szkole funkcjonują już tylko klasy 1 – 8 szkoły podstawowej.